Samsung, parmak izi teknolojisinin güvenliğini 2,5 milyar kat arttıracak!

Photo of author

By admin

Dijital güvenliğin öneminin kişisel bazda bu kadar arttığı günümüz dünyasında, kullandığımız güvenlik sistemlerini geliştirmemiz gerekiyor. İşte Samsung, bu sefer de kişisel güvenlik alanındaki yeni teknolojisi ile karşımızda. Geliştirdiği bu yeni özellik ile birlikte şirket, parmak izi teknolojisinin güvenliğini 2,5 milyar kata kadar arttırmayı hedefliyor.

Parmak izi güvenliğini nasıl geliştirecekler?

Teknolojinin hayatımızın tam ortasında yer aldığı şu dönemlerde cihazlarımızın içerisinde birçok kişisel bilgimiz yer alıyor. Doğum tarihimizden tutun çektiğimiz fotoğraflara kadar, hatta banka hesaplarımız bile güvenlik sistemlerine emanet. Peki Samsung parmak izi güvenliğini nasıl geliştirecek? Bu zamana kadar kullandığımız sistem zaten güvenli değil miydi?

Ekran içi parmak izi okuyucuya sahip olan telefonlarda da fark edebileceğiniz üzere bu cihazların hepsi tek bir noktadan parmak izi taraması gerçekleştirebiliyorlar. Samsung ise OLED ekran kullanan telefonlarda ekranın tamamından parmak izi okuması yapılabilmesine olanak sağlayacak. Bu gelişme ile birlikte birden fazla parmak tanınabilir hale getiriliyor.

Samsung’un ekran üretiminden sorumlu şirketi Samsung Display’e göre aynı anda parmak izi okuyabilen ekranların büyük bir avantajı bulunuyor. Paylaşılan verilere göre parmak izi taramasını aynı anda üç parmak ile yapmak, bir parmak ile yapılan klasik güvenlik sisteminden 2,5 milyar kat daha güvenli. Yani evet, bu zamana kadar kullandığımız tarama yöntemi güvenliydi. Ancak Samsung’un yeni güvenlik sistemi, dijital ortamı eski sistemden kat ve kat daha güvenli kılacak. Ayrıca bu yeni tarama sisteminin güvenlik dışında kullanışlılık açısından da avantajlı olduğu aşikar. Örneğin kullanıcılar parmağını ekranın istediği yerinden taratabileceği için telefonunuzun kilidini açmak pratikleşecek.

Yeni güvenlik sistemini 2025 yılında görebiliriz!

Samsung, bu teknolojiyi ne zaman ve hangi cihazlarında kullanacağını açıklamadı. Ancak paylaşılan bilgiler ışığında çoklu parmak izi tarama sisteminin kısmen kullanılabilir durumda olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunlara ek olarak Apple’ın da zaman içerisinde bu teknolojiyi kullanabileceği düşünülüyor.

Peki siz Samsung’un geliştirdiği parmak izi tarama teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce dijital güvenlik endişeleri için önemli bir çözüm olabilir mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal time