Akıllı telefon sektörü düşüşte: Üretim azalıyor!

Photo of author

By admin

Akıllı telefon dünyasındaki kıyasıya rekabet, bu yıl da artarak devam etti. Birçok önemli şirket, bu süreçte büyük gelirler elde etse de hemen hemen hepsi ekonomik sıkıntılarla boğuşmaya devam ediyor. Bu durum üretim sayılarına da yansıyor.

Akıllı telefon üretimi, üçüncü çeyrekte düşüşe sahne oldu

TrendForce’un en son araştırması, akıllı telefon dünyasında üçüncü çeyrekte yaşananları gözler önüne serdi. Her yılın üçüncü çeyreği, üretim sayılarında büyüme yaşıyordu. Ancak bu yıl durum değişti. Araştırmaya göre bu dönemde akıllı telefon üretimi, bu çeyrekte ilk kez düşüş yaşadı ve bir önceki yıla göre yüzde 11’lik bir gerilemeye sahne oldu.

Bu düşüşle birlikte bu çeyrekte 289 milyon adet akıllı telefon üretildi. Bu düşüşün nedeni olarak tüm dünyada yaşanan ekonomik belirsizlik ortamı gösteriliyor. Dev şirketler, bu süreç yüzünden kendilerine azami sınırlar belirledi. Apple ise Çin’de yürütülen “koronavirüse karşı sıfır tolerans” politikası ve beraberinde yaşanan protestoların kurbanı oldu.

Öte yandan üretim söz konusu olduğunda Samsung’un yükselişi göze çarpıyor. Şirket, önceki çeyreğe göre yüzde 3,9 artışla 64,2 milyondan fazla telefon üretti. Üretim sorunlarıyla boğuşan Apple ise ikinci sırada 50,8 milyon iPhone üretti. Sonrasında ise Xiaomi (Redmi, Poco ve Black Shark alt markaları dahil) üçüncü, Oppo (Realme ve OnePlus dahil) dördüncü ve Vivo (iQOO dahil) geliyor.

Elbette bu yaşanan düşüşün ana nedeni ekonomik kriz. Qualcomm geçtiğimiz günlerde bu durum hakkında bir açıklama yapmıştı. Şirkete göre sektör tekrar yükselişe geçecek. Şirket, 2023’ün ikinci yarısından itibaren akıllı telefon dünyasının toparlanacağını öngörüyor. Madalyonun diğer tarafına bakmak gerekirse ekonomik sıkıntı en az 9 ay daha sürecek.

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal time